A KÁROLYI MIHÁLY MAGYAR-SPANYOL TANNYELVŰ GIMNÁZIUM
HÁZIRENDJE
2004.
A Házirend iskolánk önálló belső jog forrása. Törvény által meghatározott funkciója, hogy helyi, gyakorlati, módszerbeli, eljárási és technikai szabályokkal szolgálja a többször módosított Közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. tv. és a Nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet és azt módosító 8/2000. (V. 24.) OM rendelet végrehajtását.
Házirend alapelve, hogy semmilyen alacsonyabb rendű szabályozás nem állhat ellentétben a gyermekek jogairól szóló, 1989-ben kihirdetett nemzetközi egyezménnyel, az Alkotmánnyal, az oktatási törvénnyel és más felsőbb szintű szabályozásokkal. A Házirend nem vonhatja el, és nem csorbíthatja a tanuló alkotmányosan és egyezményekben biztosított jogait; nem tehet nemzeti, etnikai, világnézeti, politikai, nemek szerinti vagy egyéb megkülönböztetést.
A házirend hatálya kiterjed gimnáziumunk tanáraira, technikai dolgozóira, diákjaira, szülőkre és minden olyan személyre, aki az épületet használja; kötelező betartani az iskola épületében, udvarán, továbbá az iskola épületén kívül tartott iskolai illetve iskolához kötődő, diákcsoportot érintő rendezvényen. (Pl. osztálykirándulás, iskolai tábor, szalagavató bál stb.)
A Házirendet a nevelőtestület fogadja el az igazgató javaslata alapján. Az SZMK és az iskolai diákönkormányzat egyetértési jogot gyakorol. A Házirend évente felülvizsgálható a tantestület, az SZMK, illetve a diákönkormányzat kezdeményezésére.
Az iskolai házirend teljes szövege a könyvtárban, az iskola honlapján, és az iskolai hirdetőtáblán jól látható helyen kifüggesztve mindenki számára hozzáférhető. Minden pedagógus rendelkezik a házirend szövegével. A házirend az osztálynaplók mellékletét képezi. A szülők a 9. osztályba történő beíratás napján kézhez kapják a házirendet, s aláírásukkal igazolják átvételét - ezzel a tudomásulvételt is. Minden tanév első osztályfőnöki óráin az osztályfőnökök kötelessége feldolgozni tanítványaikkal a házirend szövegét.
A házirend a közoktatási törvénnyel összhangban (Ktv.40.§ 7. bekezdés) szabályozza:
I. A tanulói jogokat.
II. A kötelezettségeket
III. Az iskolai munkarendet
Mellékletek:
A melléklet - Létesítmények használati rendje
B melléklet - Jogorvoslathoz való jog
C melléklet - Fegyelmi rend
D melléklet - Ügyeleti rend
E melléklet - Jutalmazási rend
F melléklet - Csengetési rend
A jelen szabályzat a mellékleteivel együtt érvényes. A Házirend az igazgató, a tantestület, az SZMK és a diákönkormányzat ellenjegyzésével lép hatályba.
I. A tanuló jogai
1. A tanulói jogviszony a beíratás napján jön létre
2. A tanuló joga, hogy az iskola adottságai szerint részesüljön az életkorának megfelelő nevelésben és oktatásban.
3. A tanuló személyiségét, emberi méltóságát tiszteletben kell tartani; védelmet kell biztosítani számára bármilyen fizikai vagy lelki erőszakkal szemben. A tanuló nem vethető alá testi fenyítésnek, kegyetlen vagy megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak, illetőleg a magánéletébe - családi élet, lakás, levelezés stb. - történő törvénytelen beavatkozásnak.
A tanuló csak az Oktatási Törvényben meghatározott büntetésben részesíthető.
4. A tanuló joga, hogy képességeinek, érdeklődési körének és adottságainak megfelelő oktatásban és nevelésben részesüljön.
5. A tanuló joga, hogy az iskola egész pedagógiai programja keretében tárgyilagos oktatásban részesüljön, és elfogulatlan tájékoztatást kapjon a tanulót érintő kérdésekről, valamint a joggyakorláshoz és a tanulmányok folytatásához szükséges összes tudnivalóról. A könyvtárban megtekinthető iskolára vonatkozó belső szabályzatok értelmezéséhez segítséget, szaktanárától, illetve osztályfőnökétől kaphat.
6. A tanuló joga, hogy vallási és világnézeti meggyőződésének megfelelően hit és vallásoktatásban részesüljön.
7. A tanuló anyagi helyzetétől függően ingyenes vagy kedvezményes étkezésben részesülhet, valamint, részben vagy teljesen mentesül a tanulókat terhelő egyéb költségek megfizetése alól.
8. A tanuló joga, hogy válasszon a választható tantárgyak és foglalkozások közül. Az iskola igazgatója minden év április 15-éig elkészíti és közzéteszi a tájékoztatót azokról a tantárgyakról, és a felkészítés szintjéről, amelyekből a tanulók tantárgyat választhatnak. A tájékoztatónak tartalmaznia kell, hogy a tantárgyat előreláthatóan melyik pedagógus fogja oktatni. A tanulók május 20-ig írásban közlik döntésüket. Döntésüket szeptember 1-ig igazgatói engedéllyel módosíthatják. "Ha a tanulót kérelmére felvették a nem kötelező tanórai foglalkozásra, a tanítási év végéig köteles azon részt venni, feltéve, hogy erre a beiratkozás előtt írásban felhívták a tanuló és a szülő figyelmét. A nem kötelező tanórai foglalkozást az értékelés és minősítés, a mulasztás, továbbá a magasabb évfolyamra lépés tekintetében úgy kell tekinteni, mintha kötelező tanórai foglalkozás lenne." [16/1998 (IV. 8.) MKM rendelet].
9. A tanuló joga, hogy a szabályozások szerint igénybe vegye az iskolában rendelkezésre álló eszközöket és létesítményeket. Az igénybevétel módját a A melléklet szabályozza.
10. A tanulónak - ha a törvények másképp nem rendelkeznek - joga van részt venni az iskolai diák- és sportkörök, valamint az iskolán kívüli társadalmi szervezetek munkájában. A tanuló a versenykiírásnak megfelelően részt vehet a tanulmányi versenyeken.
11. A tanuló - kérelmére a jogszabályokban meghatározott eljárások szerint - független vizsgabizottság előtt adhat számot tudásáról. Ezt a B melléklet szabályozza.
12. A tanuló kérheti - az Oktatási Törvényben meghatározott módon - átvételét másik oktatási intézménybe.
13. A tanuló választó és választható diákképviseletbe. Az évi rendes diákközgyűlés összehívását az iskolai diákönkormányzat vezetője kezdeményezi, a tanév helyi rendjében meghatározottak szerint. A tanuló sérelmei orvoslásának céljából a diákönkormányzathoz fordulhat.
14. A tanuló joga, hogy egyénileg vagy szervezett formában, senki emberi méltóságát meg nem sértve véleményt mondjon a nevelő és oktató pedagógus munkájáról. Többségi vélemény esetén a félévi munkát értékelő osztályozó konferencia számára ezt írásban lehet benyújtani. Személyét és tanulmányait érintő ügyekben kérdést intézhet az iskola vezetőihez, tájékoztatást kapjon a személyét és tanulmányait érintő kérdésekről, valamint e körben javaslatot tegyen személyét, és tanulmányait érintő ügyekben. A megkereséstől számított harminc napon belül érdemi választ kapjon.
15. A tanuló joga, hogy:
- szóbeli felelete értékeléséről és osztályzatáról az adott órán tudomást szerezzen,
- tájékozódjon a napló rá vonatkozó részéről, szaktanári vagy osztályfőnöki felügyelet mellett,
- dolgozatait, annak megírásától számított 15 munkanapon belül értékelve és osztályozva betekintésre megkapja. A tanuló az előző témazáró dolgozat kiosztása előtt nem kötelezhető újabb témazáró írására. A dolgozatok értékelésénél nem sérülhetnek a tanuló személyiségi jogai. Amennyiben az osztály illetve csoport többségét érinti a témazáró dolgozat, akkor egy nap csak két témazáró dolgozat írására kerülhet sor, amelynek időpontját legalább egy héttel korábban ki kell tűzni és ceruzával a naplóban is, jelezni. Az utolsó tanítási héten, illetve szünet utáni első héten témazáró dolgozat nem iratható, kivéve, ha a tanuló csoport 2/3-a kéri. A tanulónak egy hétnél hosszabb hiányzása utáni első órán nem kell felelnie vagy dolgozatot írnia, a mulasztott anyag pótlására tartós hiányzás esetén haladékot kap.
16. Röpdolgozatokat a tanár nem köteles bejelenteni.
17. Rendszeres egészségügyi felügyelet és ellátáshoz való jog. Egészségügyi probléma esetén egy héten egyszer az iskola-orvoshoz és a védőnőhöz lehet fordulni (rendelési időben). A rendelési idő a portán kifüggesztve megtalálható. Az iskolaorvos (védőnő) az időpont megjelölésével, aláírásával igazolja, hogy a diák meddig tartózkodott a rendelőben.
18. A tanulók nagyobb közösségét érintő kérdésekben a diákönkormányzatnak véleményezési joga és kötelezettsége van. Az iskolavezetés minden olyan döntés előtt, ami legalább egy osztálynyi tanulót érint (20-35 fő) köteles véleményt kérni a diákönkormányzattól.
19. A tanulót megilleti személyiségi jogainak tiszteletben tartása:
- a magántitokhoz és a levéltitokhoz való jog,
- a jó hírnévhez való jog,
- emberi méltóságának védelme.
- A diák joga, hogy személyes kapcsolatait, ameddig mások jogait vagy jogszabályt, közízlést nem sértenek, ne korlátozzák.
20. A diákoknak joguk van ahhoz, hogy másnak szánt személyes küldeményeiket, üzeneteiket, leveleiket illetéktelen személy ne olvassa el, azok tartalmát senki előtt ne tárja fel. Az órán levelező diáktól - ha az zavarja az órát - a levelet el lehet és el kell venni, de semmilyen körülmények között nem lehet el- vagy felolvasni.
II. A tanuló kötelességei
1. A tanuló kötelessége, hogy rendszeres munkával és fegyelmezett magatartással, képességeinek megfelelően eleget tegyen tanulmányi kötelezettségének.
2. A tanuló kötelessége, hogy a tanórákon pontosan megjelenjen és részt vegyen a kötelező és az általa választott foglalkozásokon (diákbizottsági tagok számára a diák-önkormányzati összejöveteleken). A választott foglalkozások leadására kizárólag a tanév végén van lehetősége.
3. A tanuló kötelessége az iskolai élet, szabályozott rendjének megtartása, tartózkodás a kultúrálatlan, trágár kifejezésektől, a tisztelettudó beszédstílust használata a felnőttekkel és diáktársaival egyaránt.
4. A tanuló köteles az iskola vezetői, tanárai, alkalmazottai és diáktársai emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartani. Tanulótársai tanuláshoz való jogát nem korlátozhatja, tanórai felszerelését, ellenőrző könyvét, diákigazolványát naponta az iskolába magával hozni; az egyes tantárgyakból kapott érdemjegyeit az ellenőrző könyvébe beírni és azokat az egyéb beírásokkal együtt szülőjével (gondviselőjével) aláíratni, és az osztályfőnöki órán az osztályfőnökének bemutatni.
5. A tanuló nem veszélyeztetheti és köteles óvni társai, az iskola dolgozói és saját testi épségét és egészségét.
6. Nem tarthat magánál fegyvert és fegyvernek minősülő eszközt.
7. A tanuló köteles megőrizni, illetve előírásszerűen kezelni a rábízott eszközöket, az iskola létesítményeit és felszereléseit. Károkozás esetén a jogszabályokban meghatározott mértékben kártérítési felelőséggel tartozik a diák, illetve szülője (gondviselője) a károkozás gondatlan vagy szándékos jellegétől függően.
8. A tanuló a diákigazolványát és az ellenőrző könyvét köteles minden nap magával hozni és azt kérésre a portásoknak, illetve a pedagógusoknak átadni (felmutatni)
III. Az iskolai élet rendje
1. Az első tanítási óra 8: 00-kor kezdődik. A tanítási órák időtartama 45 perc, az órák közötti szünetek 15 percesek A tanórák kezdete előtt 5 perccel jelző csengő hangzik el.
Az órákra késve érkezőket a szaktanár a naplóba bejegyzi. Az első tanítási óra - az iskolai szülői szervezet és az iskolai diákönkormányzat egyetértésével - legfeljebb 45 perccel a törvényben meghatározott legkorábbi időponthoz (8:00) képest, tehát 7:15 órakor is kezdődhet. Ha a tanítási nap első vagy utolsó két órája duplaóra, tartható - a tanulók egyetértésével- szünet nélkül is. Lyukasóra vagy elmaradt óra alatt a könyvtárban, a könyvtár előtt illetve a dobogón lehet tartózkodni. Megfelelő időjárás esetén az udvar is nyitva van. Az iskola területét elhagyni nem szabad.
2. A tanórák 45 percesek. Az iskolai csengetési rendet az F melléklet tartalmazza. A tanórák a becsengetéstől a kicsengetésig tartanak. Szükség esetén a tanórák rövidíthetők. A rövidített órák csengetési rendjét az F melléklet tartalmazza. A diáknak joga van a tanítási órán való részvételhez, tanítási óráról ki nem küldhető. Amennyiben a diák fegyelmezetlen magatartásával veszélyezteti a tanóra megtartását, a tanár az osztályképviselőn keresztül értesíti az ügyeletes igazgatóhelyettest, aki a további intézkedéseket meghozza.
3. A szünetekre vonatkozó szabályok
- Mobiltelefon, szórakoztató elektronika az iskolába saját felelősségre hozható be, és csak a szünetekben használható. A tanóra megkezdése előtt a tanuló köteles kikapcsolni mobiltelefonját. Az óra alatti használata minden formájában fegyelmi vétségnek számít.
- Az iskolába gördeszka, görkorcsolya, kerékpár csak saját felelősségre hozható be balesetveszélyességük miatt, használatuk a szünetekben is tilos. Kerékpárt a kerékpártárolóban kell elhelyezni.
- Nem szervezet sporttevékenység csak szünetek alatt az ara kijelölt helyen folytatható.
Az ebédlő 1145 és 15 óra között tart nyitva. Ebédelni ebédjegy ellenében lehet.
4. Az iskolában a tűz-, illetve bombariadót a hangosbemondóban az igazgatóság valamely tagja közli vagy szaggatott csengőszó jelzi. Ilyenkor, ha az igazgatósági tag mást nem mond, az órát tartó tanár a levonulási rend szerint haladéktalanul az udvarra vezeti csoportját. A további teendők elhangzásáig az udvart elhagyni nem szabad. Bombariadó esetén kieső tanórákat az épület átvizsgálása után folyamatosan megtartjuk.
5. Az iskolában tanítási idő alatt tanári és diák ügyelet működik. A működési rendet a D melléklet tartalmazza.
6. A késés illetve mulasztás igazolt vagy igazolatlan voltát az osztályfőnök dönti el. Igazolatlan késés és mulasztás esetén az osztályfőnök fegyelmező intézkedést hoz. Késés a tanár utáni érkezés.
7. A tanulónak egy tanévben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen nem haladhatja meg a 250 órát. Az a tanuló, aki 250 óránál többet mulasztott, a tanév végén nem osztályozható, kivéve, ha a nevelőtestület osztályozó vizsga letételét engedélyezte. Ha az igazolatlan órák száma eléri a 30-at (harmincat) a nem tanköteles tanulót külön fegyelmi eljárás nélkül törölni kell a tanulók sorából. A tanköteles tanulókra külön jogszabály vonatkozik. Ha a mulasztás igazolatlan, "az iskola köteles a szülőt értesíteni a tanköteles tanuló első igazolatlan mulasztásakor, illetve ha a nem tanköteles kiskorú tanuló igazolatlan mulasztása a 10 órát eléri. Az értesítésben fel kell hívni a szülő figyelmét az igazolatlan mulasztás következményeire. Ha az iskola értesítése eredménytelen maradt, és a tanuló ismételten igazolatlanul mulaszt, az iskola a gyermekjóléti szolgálat közreműködését igénybe véve megkeresi a tanuló szülőjét." [Vhr 20. §-ának (3) bekezdése, kiegészítve a 16/1998 (IV.8.) MKM rendelet 12. §-ának (1) bekezdésével.] Iskolánkban minősített fegyelmi vétségnek tekintjük az igazolatlan mulasztást; a hatodik igazolatlan óra után az C melléklet szerint fegyelmi eljárást kezdeményez az osztályfőnök.
8. A mulasztások igazolása:
a) Előre nem látható hiányzás esetén: a tanuló, szülője/gondviselője a hiányzás első napján köteles értesíteni az osztályfőnököt, iskolát a 282-99-18 vagy a 282-93-90-es telefonszámon illetve a karolyi@karolyigimnazium.sulinet.hu e-mail címen a tanuló mulasztásának okáról. A tanuló az iskolába jöveteltől számított legfeljebb három napon belül vagy a legközelebbi osztályfőnöki órán köteles benyújtani együttesen a szülői és az orvosi igazolást; ellenkező esetben a mulasztás igazolatlan. A szülő az orvos által igazolt hiányzások tényét is köteles a tanuló ellenőrző könyvébe bevezetni. Félévenként a szülő egybefüggően, maximum három napot, összesen maximum 30 órát orvosi igazolás nélkül is igazolhat.
b) Előrelátható hiányzás esetén: a szülő rendkívüli esetben előzetesen kérheti a tanuló távolmaradásának engedélyezését; ezt három napig az osztályfőnök, azon túl az osztályfőnök javaslatára az igazgató engedélyezheti. Előzetes kérés elmulasztása esetén a mulasztás igazolatlan.
9. A gimnázium tanulói a következő versenyek idején hiányozhatnak igazoltan a tanórákról:
Országos tanulmányi versenyek.
Első forduló: a verseny napján.
Második forduló: a verseny napján és az azt megelőző tanítási napon.
Döntő: a verseny napján és az azt megelőző két tanítási napon.
A legalább három órás egyéb versenyek esetén egész nap, a két órás versenyek esetén 12órától.
Országos sportversenyek esetében a verseny napján.
Iskolai tanulmányi versenyek alkalmával a verseny napján az 5., 6., 7. órákról.
Állami nyelvvizsgák esetén, a vizsga napján és nyelvenként évente 1-1 (A+B) tanítási napon.
10. A tanulói jogviszony szüneteltetését kérheti a tanuló olyan különleges esetben, ha tartós akadályoztatása miatt (hosszas betegség, szülők tartós kiküldetése, külföldi ösztöndíj stb.) nem tehet eleget a tanulói jogviszonyból származó kötelezettségeinek. A tanulói jogviszony szüneteltetéséről és annak feltételeiről a benyújtott írásbeli szülői kérelem alapján az igazgató dönt.
11. A tanítási idő alatt a tanuló az iskola épületét nem hagyhatja el (a kapu 1245-i zárva van). Ez alól indokolt esetben - csak az osztályfőnök, annak helyettese vagy az igazgató és annak helyettesei alkalmi vagy állandó kilépőjével, ami az ellenőrző könyvben szerepel - adható felmentés. Az állandó kilépő feltétele a szülő írásos kérelme az igazgatóhoz.
12. A titkárságon 10-15 óráig van félfogadás a diákok számára.
13. Tilos tanórán, tanórán kívüli foglalkozásokon mások egészségét, testi épségét szándékosan vagy felelőtlen magatartással veszélyeztetni, másik tanulót bántalmazni, megalázni, fizikailag, lelkileg sanyargatni.
14. Az a tanuló, aki az iskolai könyvtárból kölcsönzött könyvet elveszíti vagy megrongálja kártérítést köteles fizetni. A kártérítés módját a C melléklet szabályozza.
15. Az osztályképviselő feladata csengetés után 5 perccel jelenteni az irodában, ha nem érkezett meg a tanár.
16. Az órát tartó tanár gondoskodik arról, hogy a tantermet rendben hagyja ott a tanulócsoport (zárják be az ablakokat, oltsák el a villanyt stb.), és bezárja a tantermet.
17. Ruházat: Az iskola munkahely diáknak, tanárnak egyaránt. A munkahelyi megjelenés alapvető szabályainak elsajátítása a tanulmányok részét képezi. A tanuló legyen tiszta, kulturált, öltözéke az alkalomnak, helynek megfelelő; a testnevelési órák öltözékét a szaktanárok határozzák meg; az iskolai tanévnyitón, tanévzárón és ünnepélyeken lányoknak sötét alj vagy kosztüm és fehér blúz, fiúknak sötét nadrág vagy öltöny, fehér ing és nyakkendő a kötelező viselet. Testnevelés órákon, sportfoglalkozáson mindennemű ékszer viselése tilos.
18. Az iskolai munkához szükséges felszerelést minden tanuló köteles magával hozni. Pusztán felszerelés hiányáért tantárgyi érdemjegyet nem kaphat a tanuló, de a szaktanár fegyelmező intézkedést kezdeményez.
19. A tanteremből távozáskor a tanulók minden holmijukat vigyék magukkal a foglalkozás helyére. Az őrizetlenül hagyott felszerelési- és értéktárgyakért, pénzért az iskola semmilyen felelősséget nem vállal.
20. A dohányzás, a szeszesital és drogok fogyasztása, terjesztése az iskola egész területén, továbbá minden - iskolán belüli és iskolán kívüli - iskolai rendezvényen (pl. klubrendezvény, ünnepély, kirándulás, táborozás) tilos. Szeszesital és drogok hatása alatt, illetve birtokában, az iskolában és iskolai rendezvényen megjelenni tilos.
21. Az iskolában tartott minden rendezvényhez, összejövetelhez igazgatói engedély szükséges az iskolai SZMSZ szerint. Iskolai közösségek iskolán kívüli programjáról és ezek várható költségéről a szülőket az ellenőrző könyvben értesíteni kell. Sportolók tanulmányi időben való kikéréséről az osztályfőnök, illetve az igazgató dönt, a testnevelő tanárral való konzultálás után.
22. Hirdetményeket a kifüggesztésük előtt az igazgatóhelyettesek valamelyikének be kell mutatni. Csak az iskola pecsétjével ellátott hirdetmények függeszthetők ki az erre a célra kijelölt helyen. Az engedély nélküli plakátokat eltávolítjuk. Kivételt képeznek a DÖK plakátjai, melyeket a munkájukat segítő tanár jóváhagyott.
23. A diákönkormányzat működési rendjéről az SZMSZ X. sz. melléklete rendelkezik.
A házirend betartása az iskola minden dolgozójának és diákjának érdeke és kötelessége. A házirend megsértése fegyelmező intézkedést, súlyosabb esetben fegyelmi eljárást von maga után.
24. Az iskolai ünnepélyeken, iskolai versenyeken, tanulmányi kirándulásokon a részvétel kötelező. Felmentést ezek alól egyedi esetekben az osztályfőnök vagy az igazgató adhat.
25. Kérjük tanulóinkat, hogy értékesebb tárgyat, pénzt ne hozzanak az iskolába, azokért felelősséget nem vállalunk. Tanórai- és tanórán kívüli foglalkozások alatt rádiót, magnót (és egyéb hanghordozót) hallgatni nem szabad!
26. Ha a diák valamilyen oda nem illő tárggyal zavarja az órát, akkor azt az óra végéig, szükség esetén a tanítás végéig tőle elvehető.
27. A tanítási órák alatt mobil telefont csak kikapcsolt állapotban, táskában szabad tartani. Az óra megzavarása (pl. csengetéssel) fegyelmi vétség! A mobiltelefont csak saját felelősségére hozhatja az iskolába a tanuló. Az iskola sem anyagi, sem egyéb felelőséget nem vállal a telefonok megrongálásáért vagy elvesztéséből származó károkért. Amennyiben a tanuló a mobiltelefont, órán használja, úgy azt a tanár elveszi, és csak a tanítás végén az igazgatói irodában vehető át. A számonkérés alatt működőképes mobiltelefon puskának minősül!
28. A tanulók az iskolában látogatót nem fogadhatnak.
29. A szalagavató rendje: Iskolánk a szalagavató bálját minden év december 2. szombatján tartja. A szalagavató iskolai rendezvény, melyhez a helyet az iskola biztosítja. A negyedik évfolyamosok bemutató táncokkal készülhetnek, melyek rendje a következő: nyitó tánc (palotás, keringő), záró tánc (keringő) és osztályonként egy-egy osztálytánc. A táncokban csak az iskola tanulói szerepelhetnek.
A házirend mellékleteivel hatályos!
"A" MELLÉKLET
Létesítmények használati rendje
Az iskola kapuit 6.50-kor nyitjuk. A kötelező órák tanítása 14 óra 45 perckor fejeződik be. Az épületben felügyelet és engedély nélkül diákok 17.30-ig tartózkodhatnak. Tanári felügyelet mellett 21 óráig. Ettől eltérni előzetes igazgatói engedéllyel lehet.
Az ebédlő működési rendje
Az ebédlőt a gimnázium dolgozói és diákjai étkezésre 1145-től 15 óráig vehetik igénybe ebédjegy ellenében. Minden más célra az igazgatóság előzetes engedélyével használható.
A fegyelmezett, kultúrált viselkedés alapfeltétele az ebédlő elfogadott rend szerinti működtetésének.
A konyha dolgozói irányítják és segítik az étkezés zavartalan lebonyolítását.
Rendkívüli esetben, az ügyeletes tanár, azután a konyha vezetője jogosult és köteles a szükséges intézkedésre.
A sportlétesítmények működési rendje
A sportlétesítmények igénybevételét az órarend, a tömegsport és az D.S.K. munkaterve szabályozza.
A sportlétesítményeket csak a testnevelésórákon használatos sportöltözékben lehet igénybe venni.
A helyettesítési és lyukasórákon a tanulók nem zavarhatják a testnevelési órákat.
A belső udvart a tanulók minden szünetben használhatják 15.30 óráig. Csapadékos idő esetén, azonban az iskola tisztasága érdekében az ajtót zárva tartjuk!
Nyitásról és zárásról a portás gondoskodik.
A számítástechnikai termek használata
Az iskola Házirendjében meghatározott szabályokon túl a számítástechnika tanteremben a számítástechnikai eszközök használatakor a következő rendszabályokat kell betartani:
A számítógépeket kizárólag szaktanár engedélyével és felügyeletével lehet használni.
A hálózat és az Internet használatakor a Netikett betartása mindenki számára kötelező.
A számítógépes rendszer épségének megőrzése és a számítástechnika zavartalan oktatása érdekében tilos:
- a számítógéptermekben ételt vagy italt fogyasztani, egymásra és a gépekre veszélyes módon közlekedni, a számítógépeket és a hozzá csatlakozó eszközöket elmozdítani, emelgetni, forgatni, a csatlakozásokat megbontani, a kábelek kötéseit megváltoztatni, a gépeket szétszedni!
-a számítógépek hardver és szoftver beállításait módosítani, a telepített operációs rendszer és más alkalmazói program működési paramétereit, jellemzőit megváltoztatni
- a számítógépeken található programokat letörölni, módosítani vagy elvinni
- a számítógépekre programokat másolni, a gépteremben a rendszergazda által nem telepített programokat használni, és a számítógépre az Internetről a rendszergazda engedélye nélkül programot, állományt letölteni
- mások adatait és munkáit elolvasni, letörölni, módosítani, és illetéktelenül adatokhoz hozzáférni, valamint bármilyen módon a jogosultságokat kijátszani, a védelmi rendszert feltörni!
A tevékenység (tanítás) megkezdésekkor és befejeztével ellenőrizni kell a berendezési tárgyakat, a felügyelő tanár nevét rögzíteni kell a teremnaplóban. Bármilyen meghibásodás vagy rendellenes működés esetén azonnal értesíteni kell a szaktanárt, vagy a rendszergazdát.
Az iskolai könyvtár működési rendje
1. Általános tudnivalók
Az iskolai könyvtár nem nyilvános, ezért csak az iskola tanulói és saját közalkalmazott dolgozói valamint a gimnáziumban tanítási gyakorlatot folytató egyetemi hallgatók használhatják.
A beiratkozás és a könyvtári alapszolgáltatások igénybevétele díjtalan.
A könyvtár a tanév szorgalmi időszakában tanítási napokon látogatható a nyitvatartási időben. A tanévre érvényes nyitvatartási időt a könyvtáros az órarendben és külön tájékoztató feliratokon hozza nyilvánosságra.
A könyvtár használata során is a kulturált viselkedés általánosan szokásos normáit kell követni. Ezen túlmenően be kell tartani az alábbi viselkedési szabályokat:
Csoportban érkező tanulók kabátjukat, táskájukat nem hozhatják be a könyvtárba, hanem a bejárat előtt erre a célra rendszeresített helyen kell elhelyezniük azokat!
A könyvtárba élelmet bevinni és ott étkezni TILOS!
A hangos beszédet kerülni kell, hogy az olvasó-jegyzetelő, ill. kutatást végző személyek tevékenységüket zavartalanul végezhessék!
2. A használat módjai
A könyvtárt látogatni és használni kizárólag a nyitvatartási időben lehet. A könyvtár ekkor nyújtja alábbi szolgáltatásait:
Helybenhasználat: A könyvtárostanár segítséget ad az információk közötti eligazodásban. Csak helyben használható dokumentumok: a kézikönyvek, a segédkönyvek, a folyóiratok, továbbá az audiovizuális és egyéb információhordozók. A könyvtárban telepített számítógépek a könyvtár nyitvatartási ideje alatt korlátlanul használhatók
Kölcsönzés: A könyvtárból bármely dokumentumot kivinni csak a könyvtáros tanár tudtával, a személyi kölcsönzési nyilvántartásban történt rögzítés után szabad. Az átvételt a kölcsönvevő aláírásával hitelesíti.
A tanulóknál a spanyol nyelvkönyveken, illetőleg a tankönyveken kívül, a kölcsönzött dokumentumok száma egyidejűleg öt darab lehet, négy hét időtartamra.
Ennél több dokumentum és/vagy ennél hosszabb időre történő, illetve a helyben használható információ hordozók kölcsönzését a könyvtáros tanár indokolt esetben engedélyezheti.
A kölcsönzési idő lejártakor a kölcsönző köteles a dokumentumokat a könyvtárba visszavinni.
AZ ADOTT TANÉV UTOLSÓ TANÍTÁSI NAPJÁIG A TANULÓKNAK MINDEN KIKÖLCSÖNZÖTT DOKUMENTUMOT VISSZA KELL SZOLGÁLTATNIUK A KÖNYVTÁR SZÁMÁRA.
Letéti állományt (az iskola épületében könyvtáron kívüli elhelyezésre és használatra) kizárólag tanár vehet át, de azt nem kölcsönözheti másoknak. A letétet vagyonvédelmi szempontból biztonságos helyen és anyagi felelősséggel kell kezelnie.
Csoportos használat: A könyvtár jelenlegi tárgyi-technikai adottságai miatt a könyvtárban egész osztály egyidejűleg nem foglalkoztatható. Csoport (fél osztály) részére a tanév elején összeállított és elfogadott - a könyvtári nyitva tartásnak megfeleltetett ütemterv szerint - könyvtárhasználatra épülő szakórák tarthatók. A NAT szerinti könyvtári informatika tantárgy óráit a nyitvatartási időben tartja meg a könyvtáros tanár, tehát ezen tanítási órák idején a fentebbi szolgáltatások szünetelnek. Ezekre az órákra a szokásos tanórai rend érvényes.
A könyvtár más órarendszerű tanítás és/vagy értekezlet számára nem vehető igénybe, mert az akadályozza a könyvtár működését.
3. Kártérítés, felelősség, biztonsági előírások
A kölcsönző tanuló (a letétet kezelő és kölcsönző tanár is) anyagilag felel a dokumentumok megrongálásával vagy elvesztésével okozott kárért. Az elveszett vagy megrongált dokumentumot az olvasó köteles egy kifogástalan, azonos példánnyal pótolni. Ennek hiányában a dokumentum mindenkori beszerzési értékét kell megtéríteni és az összeget az iskola pénztárába kell befizetni.
A könyvtár biztonsági zárának (bejárati ajtó) kulcsa a könyvtáros tanárnál és az iskola portáján helyezendő el. A kulcs csak indokolt esetben (elemi csapás, elháríthatatlan akadály, betegség) esetén adható ki az iskola igazgatójának, illetve a portán kifüggesztett IGAZGATÓI RENDELKEZÉS-ben megnevezett személyeknek.
A könyvtár tisztaságára ügyelni kell. Az esetleges apró karbantartási munkákat lehetőleg a napi nyitva tartás elején vagy végén kell elvégezni.
A könyvtárban étkezni, dohányozni, és nyílt lángot használni tilos! A könyvtár a tanulás és az ismeretszerzés szellemi műhelye. Ezért fegyelmezett magatartást kérünk mindenkitől!
4. Könyvtári tartozás rendezése tanulói jogviszony megszűnése esetén
A tanulói jogviszony és a dolgozói munkaviszony megszüntetése csak a fennálló könyvtári tartozás rendezése és a könyvtáros tanár erről adott igazolása után történhet. Ha a könyvtárral szembeni tartozás fennállásakor a jogviszony (munkaviszony) a könyvtáros tanár tudta nélkül szűnik meg, akkor a kiléptetést végző személyt (tanuló esetében értelemszerűen az osztályfőnököt) terheli az anyagi felelősség.
"B" MELLÉKLET
Jogorvoslathoz való jog
A Közoktatási Törvény 11.§. e, g, o. pontja értelmében a tanuló (szülője/gondviselője) kérheti az év folyamán a pontos tájékoztatást a tanuló előmeneteléről. Egyet nem értés esetén az iskola igazgatójához fordulhat, aki az illetékes munkaközösség-vezetővel együtt megteszi a szükséges intézkedést. Ha a fenti eljárás nem vezet eredményre, a Vhr 22. §-a értelmében a tanuló független vizsgabizottság (OKSZI jelöli ki) előtt adhat számot tudásáról. "(2) a tanuló - kiskorú tanuló szülője aláírásával - a félév, illetve a szorgalmi idő utolsó napját megelőző 30. napig. jelentheti be, ha év végi osztályzatának megállapítása céljából független vizsgabizottság előtt kíván számot adni tudásáról. A bejelentésben meg kell jelölni, hogy milyen tantárgyból kíván vizsgát tenni. Az iskola igazgatója a bejelentést 5 napon belül továbbítja a vizsgáztatásra kijelölt intézménynek, amelyik a szorgalmi idő utolsó hetében szervezi meg a vizsgát.
A tanuló - kiskorú tanuló esetén a szülő aláírásával - a bizonyítvány átvételét követő 15 napon belül kérheti, hogy javítóvizsgát független vizsgabizottság előtt tehessen.
11.§. (1) a tanuló joga különösen, hogy
A) jogai megsértése esetén - jogszabályban meghatározottak szerint - eljárást indítson, továbbá igénybe vegye a nyilvánosságot;
83.§. 1) a nevelési- oktatási intézmény a gyermekkel, a tanulóval kapcsolatos döntéseit - jogszabályban meghatározott esetben és formában - írásban közli a tanulóval, illetve a szülővel.
2) a tanuló, a szülő az óvoda, az iskola. a kollégium döntése vagy intézkedése, illetve intézkedésének elmulasztása (a továbbiakban együtt: döntés) ellen- a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül - a gyermek, tanuló érdekében eljárást indíthatnak, kivéve a magatartás, a szorgalom, valamint a tanulmányok értékelését és minősítését. Eljárás indítható a magatartás, szorgalom és a tanulmányok minősítése ellen is, ha a minősítés nem az iskola által alkalmazott helyi tantervben meghatározottak alapján történt, illetve a minősítéssel összefüggő eljárás jogszabályba vagy a tanulói jogviszonyra vonatkozó rendelkezésekbe ütközik.
Ki indíthat ilyen eljárást?
A tanuló és a szülő egyaránt elindíthatja az eljárást. Tehát elindíthatja a tanuló önmagában (nem kell hozzá a szülő beleegyezése), a szülő vagy mindketten együtt.
3) Az eljárást megindító kérelem, ha
A.)egyéni érdeksérelemre hivatkozással nyújtják be, felülbírálati kérelem;
B.) jogszabálysértésre hivatkozással nyújtják be, törvényességi kérelem.
4) a fenntartó képviselője jár el, és hoz másodfokú döntést
A.) a törvényességi kérelem; továbbá
B.) valamint a kollégiumi tagsági viszony létesítésével, megszüntetésével, a tanulói fegyelmi
ügyekkel kapcsolatban benyújtott felülbírálati kérelem tekintetében.
5) a felülbírálati kérelmet - a (4) bekezdésben felsorolt felülbírálati kérelmek kivételével - az iskolaszék, illetve, ha ilyen nem működik, a nevelőtestület tagjaiból álló, legalább háromtagú bizottság vizsgálja meg.
A vizsgálat eredményeképpen az iskolaszék, illetve a bizottság
A.) a felülbírálati kérelmet elutasítja;
B.) a döntés elmulasztóját döntéshozatalra utasítja;
C.) a hozott döntést megsemmisíti és a döntéshozót új döntés meghozatalára, utasítja.
6) a felülbírálati kérelem és a törvényességi kérelem benyújtásával kapcsolatos határidő számítására, a mulasztásra, a kérelem elbírálásával kapcsolatos eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvénynek a rendelkezéseit kell alkalmazni.
7) a tanuló, a szülő a fenntartónak a törvényességi kérelem, továbbá - a 76.§ (2) bekezdésének
a) - b) pontjában és a 76.§ (5) bekezdésének a) - b) pontjában meghatározott fegyelmi ügyek
b) kivételével - a felülbírálati kérelem tárgyában hozott döntésének bírósági felülvizsgálatát kérheti, a közléstől számított harminc napon belül, jogszabálysértésre és tanulói jogviszonyra vonatkozó rendelkezésekbe ütközésre hivatkozással.
8) a nevelési - oktatási intézmény döntése jogerős, ha a (2) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem nyújtottak be eljárás megindító kérelmet, vagy az eljárást megindító kérelem benyújtásáról lemondtak. A másodfokú döntés a közléssel válik jogerőssé. A közlést az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. A jogerős döntés végrehajtható, kivéve, ha bírósági felülvizsgálatát kérték. A másodfokú döntés azonnali végrehajtását rendelheti el a döntéshozó, ha azt a nevelési oktatási intézménybe járó többi tanuló nyomós érdeke indokolja.
"C" MELLÉKLET
Fegyelmi rend
(A kötelességek megszegése)
Az a tanuló, aki a tanulói jogviszonnyal kapcsolatos kötelességeit szándékosan vagy gondatlanul megszegi, fegyelmező intézkedésben, részesíthető, ami lehet a fegyelmezetlenség mértékétől függően:
1) a szaktanár vagy az osztályfőnök belátása szerint egyéni vagy csoportos beszélgetés, esetleg a szülők bevonásával is,
2) szóbeli vagy írásbeli, szaktanári, osztályfőnöki, igazgatói figyelmeztetés, intés, megrovás;
Minden fokozatból tantárgyanként egy adható.
Esetei:
- indokolatlan és gyakori késések;
- mások tanuláshoz való jogának megsértése, a tanórai munka ellehetetlenítése;
- a társas érintkezés vétségei az alpári, trágár beszéd - megnyilvánulás;
- az előírt balesetvédelmi szabályok megsértése;
- az intézmény állagának, tisztaságának veszélyeztetése.
A kötelességek vétkes vagy súlyos megszegése fegyelmi eljárás alapján, írásbeli határozattal fegyelmi büntetést vonhat maga után.
Formái:
1. megrovás,
2. szigorú megrovás,
3. meghatározott kedvezmények, juttatások csökkentése, illetőleg megvonása,
4. áthelyezés másik osztályba, tanulócsoportba vagy iskolába,
5. eltiltás az adott iskolában a tanév folytatásától. 16/1998 (IV. 8.) MKM rendelet 19.§ (1): "Az évfolyam megismétlésével folytathatja tanulmányait az a tanuló is, akit fegyelmi büntetésként az adott iskolában eltiltottak a tanév folytatásától.",
6. kizárás az iskolából.
Tanköteles tanulóval szemben az 5. és a 6. pont nem alkalmazható. A felsoroltaktól eltérő fegyelmi büntetésnek nincs jogi alapja. A jogorvoslat módját az B melléklet szabályozza. (Ktv. 76§)
Jogellenes károkozás esetén az Oktatási Törvény 77. §-az a mérvadó.
Nem szorgalmi időszakban az iskola által szervezett programokon elkövetett vétség esetén a diákkal tanúk előtt közölni kell, hogy a tanév elkezdése után fegyelmi eljárás indul ellene.
A késések következményei:
6 késés - osztályfőnöki figyelmeztetés
10 késés - osztályfőnöki intő
20 késés - igazgatói intő
Az igazolatlan órák következményei:
3 óra - osztályfőnöki figyelmeztetés. Magatartási jegye legfeljebb: jó
5 óra - osztályfőnöki intő. Magatartási jegye legfeljebb: változó
10 óra - igazgatói intő Magatartási jegye : rossz.
A 16 órát meghaladó igazolatlan mulasztást elérő tanuló ellen az igazgató fegyelmi eljárást kezdeményezhet.
Akinek igazolatlan mulasztása eléri a 30 órát, annak tanulói jogviszonya megszűnik, amennyiben már nem tanköteles.
Iskolánkban a dohányzást - az épület fokozott tűzveszélyessége miatt - minősített fegyelmi vétségnek tekintjük. Következményei ezért:
Első esetben: igazgatói intő
Második esetben: fegyelmi eljárás, szigorú megrovás
Harmadik esetben: fegyelmi eljárás
"D" MELLÉKLET
Ügyeleti rend
Egy-egy tanítási napon az előzetes beosztás szerint két ügyeletes tanár látja el a feladatot. Az ügyelet nem osztható meg és 745-től 14 óráig tart. A testnevelő tanárok a tornatermek, a sportudvar és a hátsó folyósokon teljesítenek ügyeletet. Az ügyeleti rend betartása fegyelmi felelőséggel kötelező!
"E" MELLÉKLET
Jutalmazási rendszer
A tanulók a tanórai foglalkozásokon nyújtott átlagon felüli teljesítményükért, közösségi munkáikért az iskola hagyományainak megőrzésében, új hagyományok teremtésében végzett tevékenységükért, versenyeken való eredményes részvételükért dicséretben, jutalomban részesülhetnek.
A jutalmazás fokozatai: szóbeli, szaktanári, osztályfőnöki, igazgatói, tantestületi dicséret.
A tanulók a tanév végén a tanévzáró ünnepélyen kapják meg a könyv és oklevél jutalmakat, valamint az arra érdemes tanuló a Károlyi Napon a Károlyi Emléklapot.
"F" MELLÉKLET
Csengetési rend
1. óra 8.00 - 8.45
2. óra 9.00 - 9.45
3. óra 10.00 - 10.45
4. óra 11.00 - 11.45
5. óra 12.00 - 12.45
6. óra 13.00 - 13.45
7. óra 14.00 - 14.45
Rövidített órák csengetési rendje
1. óra 8.00 - 8.40
2. óra 8.50 - 9.30
3. óra 9.40 - 10.20
4. óra 10.30 - 11.10
5. óra 11.20 - 12.00
6. óra 12.10 - 12.50
7. óra 13.00 - 13.40
IV. Záradék
Jelen házirendet az intézmény nevelőtestülete a 2003. február 2-i értekezleten megvitatta, és 2004. február 15-i hatálybalépéssel elfogadta.
Budapest, 2004. február 3.
-------------------------------------------
igazgató
NYILATKOZATOK
A Szülői Munkaközösség képviseletében és felhatalmazása alapján aláírásommal tanúsítom, hogy a házirend elfogadásával egyetértünk.
Budapest, 2004. január 30.
----------------------------------------
Az Iskolai Diákönkormányzat képviseletében és felhatalmazása alapján aláírásommal tanúsítom, hogy a házirend elfogadásával egyetértünk.
----------------------------------------
Budapest, 2004. január 30. |